خانه / ادبیات / اشعار و نوشته های ارسالی دوستانم / برنامه بفرمایید شام در ماهواره من و تو ۱

برنامه بفرمایید شام در ماهواره من و تو ۱

تعداد بازدید این مطلب :40585
[از این نکته اگر بگذریم که: تلویزیونی مثل «من و تو»، با «‌سی‌چهل کارمند» و احتمالاً با بودجه‌ای در حدود «یکی‌دومیلیارد‌ تومان در سال»؛ توانسته «صدا و سیمای جمهوری اسلامی» با «چندین هزار کارمند» و «هزار و صد و بیست میلیارد تومان بودجه‌ی رسمی» را عملاً «بایکوت» و «بلااستفاده» کند] لابد خیلی‌هاتان بیننده‌ی برنامه‌ی پرطرفدار «بفرمائید شام» در شبکه‌ی «من و تو» هستید.

برنامه‌ای که به‌نظرم، می‌تواند یک «نمونه‌ی جامعه‌شناختی بسیار صادق از کلیتِ جامعه‌ی ایرانی» و «میانگینی از وضعیت اخلاقی و فرهنگی آن» (به‌ویژه طبقه‌ی متوسط شهری‌اش) باشد. آنقدر که اگر یک جامعه‌شناس بخواهد به «وجه غالب خصوصیات اخلاقی ایرانیان در دهه‌ی هشتاد» دست یابد؛ لازم نیست توی کوچه و بازار ایران راه بیفتد و خودش را خسته کند و از تک و تا بیندازد. بلکه فقط کافی‌‌ست بنشیند پای چند قسمت از این برنامه تا بفهمد «ایرانی امروز»، چه گونه‌ای از ایرانیان است!

می‌خواهد خوش‌تان، باید می‌خواهد خوش‌تان نیاید؛ در یک جمله بگویم که: به‌طرز غم‌انگیزی؛ ملتِ «منحطی»ی شده‌ایم. آنقدر که اگر برای اینکه بشود قومی را «منحط» خواند فقط کافی باشد که یکی‌دوتا از خصایص زشت اخلاقی آن ملت را بر بشمریم؛ باید درباره‌ی خودمان منصف باشیم و بگوئیم که: «ما ایرانیان امروز؛ دربردارنده‌ی مجموعه‌‌ی کم‌‌نظیری از زشت‌ترین خصائل هستیم».

چون در اکثریت شرکت‌کنندگان این برنامه [که «خودِ ما» هستیم، هرچند با اسامی متفاوت] به‌راستی کدام یک از این صفات زشت اخلاقی وجود ندارد:

«ترس یزدلانه از شکستِ خود»، «وحشتِ حقیرانه از پیروزی دیگران»، «تمایل به عدم موفقیتِ دیگری» (که با قبلی فرق دارد)، «بخل و حسادت»، «تنگ‌نظری»، «زیرپاکشی»، «دروغ‌گوئی»، «کتمان حقیقت»، «ظاهرگرائی»، «نامهربانی»، «بدگوئی درباره‌ی شخص غائب»، «بهانه‌گیری و عیب‌جوئی‌های پیش‌پاافتاده»، «بدگمانی و بددلی»، «بدخواهی برای دیگران»، «عدم همکاری»، «عدم خویشتنداری»، «پررنگ‌کردنِ نقاط ضعف دیگری در انظارعمومی به‌قصد تحقیر و تخریب شخصیت»، «عدم اعتماد و بدبینی»، «شلختگی‌های زبانی و بی‌دانشی فاحش»، «بی‌صبری و بی‌قراری برای کامیابی»، «ناتوانی در یافتن حوزه‌های مشترک برای همدلی»، «توطئه و دسیسه برای تخریب دیگری»، «پرهیز از اقرار به خوبی‌ها و زیبائی‌ها و توانائی‌های دیگران»، «فقدان اعتمادبه نفس»، «کوشش برای تخریب اعتمادبه‌نفس شخص دارنده»، «ناشیگری و نابلدیِ مطلق در ارتباط‌گیری اجتماعی با دیگران»، «عبوس و تلخ‌کام و ابرودرهم‌کشیده»، و بسیار مانند این.

آن‌هم برای «هزار پوند»!… یا برای «موفقیت در یک مسابقه‌ی آشپزی تلویزیونی»! [ببینید که وقتی پای «میلیاردها تومان» در میان باشد؛ این صفات زشت، تاچه اندازه در یکایک ما، برجسته می‌شوند!].

درحالی‌که «یک ملت زنده و رشید»؛ تا این اندازه از شکست نمی‌ترسد، تا این اندازه از پیروزی دیگران غمگین و سرخورده نمی‌شود، تا این اندازه بخل نمی‌ورزد، تا این اندازه دروغ نمی‌گوید، تا این اندازه حقیقت را کتمان نمی‌کند، تا این اندازه نامهربان و بی‌اعتماد و بدخواه و بهانه‌جو و بی‌صبر و بدگمان نیست، تا این اندازه بی‌اعتمادبه‌نفس نیست، تا این اندازه عبوس و غمگین و افسرده نیست، تا این اندازه برای به‌شکست‌کشاندن دیگری خود را حقارت نمی‌اندازد، تا این اندازه از برقراری ارتباط دوستانه و سازنده با دیگران، عاجز نیست، تا این اندازه دچار سرخوردگی و توسری‌خوردگی نیست، تا این اندازه تحقیر شده و متمایل به تحقیرکردن نیست.

● باور کنید که هرگاه این برنامه را می‌بینم؛ از شرم و خجالت آب می‌شوم و به حال خودمان افسوس می‌خورم که تابدین درجه «نازل» شده‌ایم و «سقوط» کرده‌ایم. چراکه، از «آینده‌ای به‌مراتب بدتر از این» خبر می‌دهد. و نه‌که فکر کنید فقط بعضی‌مان چنین هستیم؛ نه! تقریباً همه‌ی ما، بیش یا کم، به این ابتلائاتِ زشت و مایه‌ی سرافکندگی مبتلائیم [در مورد این برنامه‌ی به‌خصوص؛ بیشتر از هروقتی، زمانی شرم کردم و به‌عنون یک ایرانی از خودم خجالت کشیدم که: یکی از شرکت‌کنندگان (خانم میانسالی)، به دخترکِ بسیار جوانی که بیشتر عمرش را در انگلستان گذرانده بود و بسیار هم دختر شفاف و صاف و ساده‌ای به‌نظر می‌رسید گفت: از همان اول، به‌نظرم خیلی «موذی» رسیدی! …و چنین لحن گستاخانه و بی‌ادبانه‌ای را هم به «صداقت خودش» نسبت داد!… که دخترک هم، در کمال خویشتنداری و بزرگ‌منشی، و گوئی‌که باچنین برخوردی از سوی هموطنانش بسیار مواجه شده باشد؛ فقط لبخند زد].

اما سوال اینجاست که:‌ آیا چنین وضعیتی؛ تقصیر «خودِ ما»ست؟! یا مسئولیتِ چنین نزول و انحطاطی برعهده‌ی «نظام سیاسی، نظام فرهنگی، نظام آموزشی و نظام تربیتی حاکم بر ما»ست که ما را به چنین ورطه‌ای از حقارت کشانده است که بدون اغراق «بیش از هر ملتی، به زشتی‌ها و نادرستی‌ها مبتلائیم»؟!

● پاسخ پرسش پیشین که روشن است. اما برای پرسش زیر چه پاسخی می‌توان ارائه کرد که:
نخست باید خود را (دست‌کم به‌طور نسبی) از حیث اخلاقی ارتقاء دهیم تا آنگاه بتوانیم بر وضعیتِ مخرب و نکبت‌بار غلبه یابیم؛ یا نخست باید بر وضعیتِ نکبت‌بار غلبه کنیم تا سپس بتوانیم از شر چنان ابتلائات و آلودگی‌هایی رها شویم؟!

چراکه از سوئی: «غلبه بر وضعیتِ مخرب» نیازمندِ انسان‌هایی‌ست که «به حقارت و فرومایگی خود نکرده باشند» بلکه متقابلاً «بزرگ و بزرگ‌منش و بزرگی‌طلب» باشند. و از آن‌سو؛ «تربیتِ انسان‌هایی که به حقارت و فرومایگی خو نکنند»، نیازمند «غلبه بر وضعیتِ مخرب و غیرسازنده» است.

وبسایت فرهاد جعفری
جامعه شناس ونویسنده

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد و يا براي دوستانتان ايميل كنيد.

'>مسعود ناظم رعایا
مسعود ناظم رعایا

مسعود ناظم رعایا مالک سایت ناظم سراست.نویسندگی می کند و گاهی هم شعر می گوید.به ایران و خانواده اش و ادبیات خیلی علاقه دارد. ناظم سرا با اغوش باز از همه ي نويسندگان براي چاپ مطالبشان استقبال مي نمايد به همين دليل مطالب ناظم سرا نوشته يا برگزيده دوستان گوناگوني است كه هريك به موضوعي علاقه مندند. ناظم سرا مي كوشد دريچه اي رو به فرهنگ و ادب باشد .

'>دیگر مطالب نویسنده در ناظم سرا

درباره مسعود ناظم رعایا
مسعود ناظم رعایا

مسعود ناظم رعایا مالک سایت ناظم سراست.نویسندگی می کند و گاهی هم شعر می گوید.به ایران و خانواده اش و ادبیات خیلی علاقه دارد. ناظم سرا با اغوش باز از همه ي نويسندگان براي چاپ مطالبشان استقبال مي نمايد به همين دليل مطالب ناظم سرا نوشته يا برگزيده دوستان گوناگوني است كه هريك به موضوعي علاقه مندند. ناظم سرا مي كوشد دريچه اي رو به فرهنگ و ادب باشد .

۲۳۲ دیدگاه

 1. باسلام وادب و احترام وخسته نباشید به تمامی شما عزیزان همه ی شما را از راه دور می بوسم و دستان گرمتان را می فشارم قبل از هرچیز کمال تشکر وسپاس را از پخش برنامه ها ی بسیار جذاب و دوست داشتنیتان رادارم و برایتان آرزوی موفقیت می کنم .راستش را بخواهید چند پیشنهاد برایتان دارم اول اینکه از خواننده ها بیشتر ترانه پخش کنیدچه قدیمی و چه جدیدباشد .دوم اینکه یک برنامه مختص به خواننده ها بسازید و از آنها در برنامه اتان دعوت کنید و ما را در جریان کارهای جدیدشان قرار دهید.سوم اینکه زیرنویسی از زمان پخش برنامه هایتان داشته باشید تا اگر کسی در خلال پخش برنامه ها خواست وقت خود را برای تماشای آنها تنظیم کند بتواند اینکار را انجام دهد{ لازم به ذکر است که می دانم و می بینم که بعد از پخش برنامه ها زمان پخش برنامه ها را دارید}.چهارم اینکه یک برنامه هم در مورد کارهای طنزو یا اجراهای طنز و یا نمایش های طنز بسازید و ما را بیشتر خوشحال کنید.پنجم اینکه از پشت صحنه های ضبط برنامه هایتان نیز برایمان برنامه داشته باشید.وششم اینکه اگر ممکنه فیلم های نیمه سکسی را نمایش ندهید یا با حذف آن تکه ی نیمه سکسی نمایش دهید چون کودکان ما نیز تماشاگربرنامه ها یتان هستند و ما حریف ندیدن آنها نمی شویم{ضمنا می دانم که ممکن است این فیلمهای شما نیز مخاطبانی داشته باشد و لی شما اولویت را برای کسانی قرار دهید که بیشترین تماشا گرانتان هستندو می توانند با دیدن این فیلمها برای خود شان در زندگی آینده اشان تجربه سازی کنند.}. وهفتم آنکه برنامه ای هم مختص کودکان داشته باشید نه اینکه بگویم کارتون پخش کنید نه بلکه مثلا مسابقاتی از رقص کودکان و یا از آواز خواندن آنها داشته باشید و….مجددا در آخر باز از همه ی عواملی که در اجرا و به تولید رسیدن این برنامه ها زحمت می کشند صمیمانه کمال تشکر و سپاس را دارم و برایشان آرزوی موفقیت و شاد کامی را دارم.از امید جان و ساسان عزیزم به خاطر صدای گرم و دلنشینشان و اجراهای خوبشان و همچنین از سیاوش و پریسا و ندا وامیر و سالومه هم تشکر و قدر دانی می کنم و تک تک شما گلهای با طراوت را از دور میبوسم و دستان گرمتان را میفشارم . دوستدار همیشگی شما لیدا از اصفهان

 2. لیدا از اصفهان

  باسلام وادب و احترام وخسته نباشید به تمامی شما عزیزان همه ی شما را از راه دور می بوسم و دستان گرمتان را می فشارم قبل از هرچیز کمال تشکر وسپاس را از پخش برنامه ها ی بسیار جذاب و دوست داشتنیتان رادارم و برایتان آرزوی موفقیت می کنم .راستش را بخواهید چند پیشنهاد برایتان دارم اول اینکه از خواننده ها بیشتر ترانه پخش کنیدچه قدیمی و چه جدیدباشد .دوم اینکه یک برنامه مختص به خواننده ها بسازید و از آنها در برنامه اتان دعوت کنید و ما را در جریان کارهای جدیدشان قرار دهید.سوم اینکه زیرنویسی از زمان پخش برنامه هایتان داشته باشید تا اگر کسی در خلال پخش برنامه ها خواست وقت خود را برای تماشای آنها تنظیم کند بتواند اینکار را انجام دهد{ لازم به ذکر است که می دانم و می بینم که بعد از پخش برنامه ها زمان پخش برنامه ها را دارید}.چهارم اینکه یک برنامه هم در مورد کارهای طنزو یا اجراهای طنز و یا نمایش های طنز بسازید و ما را بیشتر خوشحال کنید.پنجم اینکه از پشت صحنه های ضبط برنامه هایتان نیز برایمان برنامه داشته باشید.وششم اینکه اگر ممکنه فیلم های نیمه سکسی را نمایش ندهید یا با حذف آن تکه ی نیمه سکسی نمایش دهید چون کودکان ما نیز تماشاگربرنامه ها یتان هستند و ما حریف ندیدن آنها نمی شویم{ضمنا می دانم که ممکن است این فیلمهای شما نیز مخاطبانی داشته باشد و لی شما اولویت را برای کسانی قرار دهید که بیشترین تماشا گرانتان هستندو می توانند با دیدن این فیلمها برای خود شان در زندگی آینده اشان تجربه سازی کنند.}. وهفتم آنکه برنامه ای هم مختص کودکان داشته باشید نه اینکه بگویم کارتون پخش کنید نه بلکه مثلا مسابقاتی از رقص کودکان و یا از آواز خواندن آنها داشته باشید و….مجددا در آخر باز از همه ی عواملی که در اجرا و به تولید رسیدن این برنامه ها زحمت می کشند صمیمانه کمال تشکر و سپاس را دارم و برایشان آرزوی موفقیت و شاد کامی را دارم.از امید جان و ساسان عزیزم به خاطر صدای گرم و دلنشینشان و اجراهای خوبشان و همچنین از سیاوش و پریسا و ندا وامیر و سالومه هم تشکر و قدر دانی می کنم و تک تک شما گلهای با طراوت را از دور میبوسم و دستان گرمتان را میفشارم . لطفا این صحبتها را در برنامه جواب هم بخوانید و اگر ممکنه ترتیب اثر دهید.دوستدار همیشگی شما لیدا از اصفهان

 3. لیدا از اصفهان

  باسلام وادب و احترام وخسته نباشید به تمامی شما عزیزان همه ی شما را از راه دور می بوسم و دستان گرمتان را می فشارم قبل از هرچیز کمال تشکر وسپاس را از پخش برنامه ها ی بسیار جذاب و دوست داشتنیتان رادارم و برایتان آرزوی موفقیت می کنم .راستش را بخواهید چند پیشنهاد برایتان دارم اول اینکه از خواننده ها بیشتر ترانه پخش کنیدچه قدیمی و یا چه جدیدباشه .دوم اینکه یک برنامه مختص به خواننده ها بسازید و از آنها در برنامه اتان دعوت کنید و ما را در جریان کارهای جدیدشان قرار دهید.سوم اینکه زیرنویسی از زمان پخش برنامه هایتان داشته باشید تا اگر کسی در خلال پخش برنامه ها خواست وقت خود را برای تماشای آنها تنظیم کند بتواند اینکار را انجام دهد{ لازم به ذکر است که می دانم و می بینم که بعد از پخش برنامه ها زمان پخش برنامه ها را نمایش می دهید}.چهارم اینکه یک برنامه هم در مورد کارهای طنزو یا اجراهای طنز و یا نمایش های طنز بسازید و ما را بیشتر خوشحال کنید.پنجم اینکه از پشت صحنه های ضبط برنامه هایتان نیز برایمان برنامه داشته باشید.وششم اینکه اگر ممکنه فیلم های نیمه سکسی را نمایش ندهید یا با حذف آن تکه ی نیمه سکسی نمایش دهید چون کودکان ما نیز تماشاگربرنامه ها یتان هستند و ما حریف ندیدن آنها نمی شویم{ضمنا می دانم که ممکن است این فیلمهای شما نیز مخاطبانی داشته باشد و لی شما اولویت را برای کسانی قرار دهید که بیشترین تماشا گرانتان هستند.}. وهفتم آنکه برنامه ای هم مختص کودکان داشته باشید نه اینکه بگویم کارتون پخش کنید نه بلکه مثلا مسابقاتی از رقص کودکان و یا از آواز خواندن آنها داشته باشید فرقی نمی کنه که کودکان کدام کشور باشند ولی اگر ایرانی باشند بهتره. و اما برنامه بفرمایید شام هم بسیار عالیه ولی ای کاش یه کمی رقصیدن و یا آواز خواندن را نیز در آن اجباری می کردند تا به جذابیت آن افزوده می شدو….مجددا در آخر باز از همه ی عواملی که در اجرا و به تولید رسیدن این برنامه ها زحمت می کشند صمیمانه کمال تشکر و سپاس را دارم و برایشان آرزوی موفقیت و شاد کامی را دارم.از امید جان و ساسان عزیزم به خاطر صدای گرم و دلنشینشان و اجراهای خوبشان و همچنین از سیاوش و پریسا و ندا وامیر و سالومه هم تشکر و قدر دانی می کنم و تک تک شما گلهای با طراوت را از دور میبوسم و دستان گرمتان را میفشارم . لطفا این صحبتها را در برنامه جواب هم بخوانید و اگر ممکنه ترتیب اثر دهید.دوستدار همیشگی شما لیدا از اصفهان

 4. خیلی دوست دارم این برنامرو…و در مجارستان ک شرکت میکنم هم دوست دارم…
  همتونو دوس دارم ایرونیایه ناب…خیلی زیاد…برنامه بسیار جالبی هست…مرسی!

  I love you Iran

 5. بفرماییدشام در بوداپست واقعا عالی بودمر30

 6. برنامه خوب و سرگرم کننده ایست طغرل که ترکونده من و همسرم هر شب هر جایی که باشیم خودمونو میرسونیم خونه که بیننده برنامه باشیم.اما بعضی از شرکت کننده ها طوری بر خورد میکنن که انگار در غربت دچار بی پولی شدید شدند که نا حق عمل میکنند و نا گفته نماند که کلی حرصمون در میاد . اگر بشه قوانینی برای برنامه بگذارید که دیگه از این ناحقی ها نشه ممنون میشیم . با تشکر فراوان

 7. درود بر کانال من و تو و همه مجریان و برنامه هاش

 8. قصه ي استخوان ها خيلي قشنگه فقط بايد سانسور بشه

 9. با تشکر از برنامه قشنگتون.در سری جدید مرجان خانم که به ای کیو کیوان گیر میده یکی نیست به خودش بگه که وقتی تو ماشین میشینه کمربند بغل دستیش و نبنده

 10. سلام:
  برنامه بسیار خوبیه من مرتب نگاه میکنم اشتها برانگیزه !
  این آقافرهادجعفری دیگه بااین نوشته یا مقاله شون زیادی
  از ایرانی ها سیاه نمایی کردند برادر مگر خودت کجائی
  هستی ها ؟؟؟ لطفا جواب بده ……………………….!
  همه جوامع آدمهای خوب و بد یا حتی خاکستری و خاک
  برسری و ….!؟! ازاین قبیل دارند اما شمادیگه زیادی بهش
  پرو بال دادی مثل اینکه خودت کاملا منزه ای ! وقتی داری
  قضاوت می کنی آنهم درمورد یک ملت خوددار باش و متین
  *تهران_اکبردرویش

 11. سلام من رسول از مشهد هستم با برنامهاتون حال مي كنم.

 12. ای جان دلم آریا که اینقد خوشتیپی

 13. سلام.من یه شب هم برنامه بفرماییدشام روازدست نمیدم خیلی حال میکنم مرسی

 14. چرا آريا آخرش گند زد خيلي بداخلاق بود اصلاً خوشم نيومد.

 15. سلام

  خیلی جالبه هیچکس انگار این مطلب که گذاشته شده رو نخوند!!! همه درباره زمان برنامه و این چیزا کامنت گذاشتن ..مردم این مطالب که مِيذارن بد نیست بخونید ها… واسه ما ميذارن !

 16. خیلی جیگر است

 17. سلام
  امید وارم حالتون خوب باشه
  واقعا برنامه خوبی دارید
  اما اگه تنوع داشته باشه بهتره

 18. سلام
  یک مهمانی سراسر گناه که تماشایش هیچ خیری ندارد

 19. باتوجه به برنامه 28/8/91 لعنت روز عاشورا بر کسانی که عزا داری حسینی به نظرشان عمل زشتی است.

 20. با سلام و تشکر از برنامه خوبتان اگر امکان دارد برنامه پخش شده آشپزی یکشنبه 28 آبان را که در آن کوفته انار توسط آقا کاوه ( در برلین ) پخته شد را برایم ارسال نمایید .

 21. بهترین قسمت قسمت شهریار بود

 22. پس چی فکر کردی

 23. سلام عزیزو …..
  خ…………………………………………….وبی
  در چه حالی؟
  کجی؟
  چیکارمیکنی؟؟؟
  خیلی برنامه بدی هستا
  تمام
  بای

 24. ماشاالله ماشاالله
  ماشاالله بگیتو
  سی برنامی تو خاک تو سرتو
  ماشالله که در رفت
  زیر چل خر رفت
  ماشالله ماشاالله
  تموم

 25. این جور نمیشه باید یه قانونی برای امتیاز دادن گذاشت وگرنه دیدن بفرمایید شام لذتی نداره.

 26. بحث جالبی کرده اقای جعفری . ولی چیزی که حال من را به هم زده کسانی هستند که دریافته اند اگر به همه امتیاز 4 یا 5 بدهند خودشان اول می شوند. یک خانمی که رفتار خیلی چندش آوری داشت با هزار کلک و امتیاز کم دادن و … اول شد بعد در مصاحبه نهائی اش با شادی زایدالوصفی گفت :” خیلی خوبه که آدم یه کم بدجنس باشه”. در یکی از برنامه ها هم خانمی که فرزندی معلول ( یا سندرم داون درست یادم نیست ) داشت با مظلوم نمائی امتیاز از دیگران گرفت و خودش امتیاز 3 و 4 به بقیه داد و اول شد.
  متاسفانه به مصداق “الناس علی دین ملوکهم” دچار رذالتی بی انتها شده ایم و دروغ و کلک و … ارزش های قابل تحسین شده اند. به فرزند نوجوانم می گویم چرا به دبیرت راستش را نگفتی ؟ می گوید اولا اگر راست بگویم اصلا باور نمی کند. ثانیا ببین دروغگوها چقدر پست و مقام بالائی دارند. آدم دروغگو رئیس جمهور و بالاتر می شود و آدم سالم و صادق باید در انفرادی جان بکند.

 27. وقتی ما می توانیم ملت هایی که دستاوردهای خود را به ما غالب می کنند مغلوب خود سازیم که دستاوردهایی بالاتر و جذاب تر را جایگزین آن کرده و به مردم معرفی کنیم . تا زمانی که نتوانسته ایم در عمل چنین کنیم باید سفت و محکم از اظهار نظر و سخن پراکنی دراین باره خودداری کنیم . با نصیحت کردن کاری درست نمی شود . 

  آیا شما می توانید یک کودک چهار پنج ساله را با کارتون های اسلامی و فیلم های مذهبی سرگرم کنید ؟ اگر هم این کار شدنی باشد چقدر دوام می آورد؟ آیا کودک پس از مدتی به مرز انفجار نخواهد رسید و با میل ورغبت به کارتون های ملل استعماری مثل تام وجری و پلنگ صورتی رو نخواهد آورد ؟ 

   لطفا چند نمونه ازبازی های کودکانه  محصول تفکرات اسلامی که با آن بتوان کودکی را برای مدتی سرگرم کرد به ما معرفی کنید . 

 28. تکبیر

  یعنی واقعا حرف حساب زدین

 29. با عرض سلام خدمت همه دوستان

  یک مثالی هست که میگه مشت نمونه خرواره، و تحلیلهای شما از این برنامه بفرمایید شام که تعمیمش دادید به کل جامعه ایران رو تصدیق میکنه، اما توجه داشته باشین که هر مشتی نمونه خروار نیست. این نمونه افراد ایرانی(منظورم اون دسته از ایرانی های مقیم کاناداس که توی برنامه بفرمایید شام شرکت میکنن) نمونه خوبی نیست، منظورم اینه که از لحاظ آماری نمونه، نمونه ی خوبی نیست و اگر تحلیلهای حاصل از این نمونه رو به کل جامعه تعمیمش بدیم دچار اشتباه آماری شدیم. من اصلا قصد ندارم بگم مردم ایران خوبن و یا بخوام متعصبانه طرفداری کنم، شاید اگر یه نمونه خوب و جامع رو هم بگیریم وبررسی کنیم به همین تحلیل های شما برسیم و حرف شما تصدیق بشه؛ اما الان با این نمونه ناقص نمیشه نتیجه ای که شما گرفتید رو تصدیق کرد.

 30. عباس باقری ریزی

  با سلام و تقدیم احترام

  متاسفانه ما هنوز بزرگ نشده ایم  یعنی اگر چه بزرگسالیم ولی رفتارهای بچگانه خود را در حد زیاد بروز می دهیم .تا سر حد مرگ نیز از رفتار های بد خود دست بر نمی داریم  و این خیلی بد است که فرهنگ ما در حد رفتارهای  بچگی باقی بماند و رشدی نداشته باشد .من الله توفیق

 31. والله خیر حافطا و هو ارحم الراحمین

 32. بسیارخرسندیم که صدا وسیمای جمهوری اسلامی با برنامه هاوسریال های جذاب وآموزنده ی خود ملت غیور وهمیشه درصحنه را ازتماشای سریال های خارجی بازداشته است !

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme